Det är väl inte direkt någon hemlighet att jag supergillar Jussi Adler-Olsens böcker om Avdelning Q och listor. Så här kommer en förteckning över böckerna (som kommer att uppdateras) och det är ju inte helt fel att den sjätte boken kommer under våren.
1. Kvinnan i rummet. Lyssnat
2. Fasanjägarna. Lyssnat
3. Flaskpost från P. Lyssnat
4. Journal 64. Lyssnat
5. Marcoeffekten. Lyssnat
6. Den gränslöse. Lyssnat
7. Selfies. Lyssnat
8. Offer 2117. Lyssnat
9. Natriumklorid.
Åh vad roligt att den sjätte kommer ut i vår 🙂
Javisst är det 🙂
Jag läste ut Fasanjägarna idag 🙂 Inlägg om den kommer i helgen. Har även tittat på filmerna som finns om de två första.
Vad kul, ser fram mot att läsa inlägget! 😉 Jag har inte sett någon av filmerna än, få se om jag vågar mig på det så småningom….
Började faktiskt läsa Fasanjägarna nu på morgonen. När den är utläst så ska jag se filmen, som jag redan köpt. Trots att jag ligger lite efter i serien så känns det bra att nästa bok kommer nu 🙂
Vad roligt, hoppas att du gillar den! Jag har inte sett någon filmateringen ännu, lite rädd för att bli besviken, få se om jag kanske vågar mig på det när det gått ett tag…. 😉
Jag har läst de två första. Bra böcker, men jag blev lite illa berörd av den där beräknande ondskan hos vissa av personerna. Har pausat den serien för ett tag men lär fortsätta.
Ja dom är lite otäcka men bra. Ibland är det bra att pausa serier och inte läsa böcker för tätt inpå varandra. Jag gillar humorn i dom – har lyssnat på alla fem och Stefan Sauks inläsning är otroligt bra. 😉
Kanske ska lyssna på trean. Är snart klar med lyssningen av Serial.