Jag läste inte ut så många böcker under september (förkylningar tog ut sin rätt) men de jag läste var väldigt bra. Och det var inte helt lätt att välja Månadens bästa bok som Mias bokhörna håller i. Men efter lite funderande så blir det Eugen Kallmanns ögon av Håkan Nesser. Främst för att jag är lite svag för gåtfulla intriger av det slaget och jag gillade skrivsättet mycket.
Den andra starka kandidaten till nomineringen av Månadens bästa bok var Den som finner av Stephen King. Den var också väldigt bra. Den läste jag i Mias Spänningsutmaning.
Båda dessa kommer jag att läsa någon gång 🙂
Ja gör det! Blir intressant att höra vad du tyckte om dem sen 🙂
Så intressant att se hur olika man kan uppleva en och samma bok! I en recension sågades boken totalt, mycket på grund av att den tydligen (jag har inte läst den själv) innehåller onödigt krångliga ord. Vad tycker du om det? Störde det läsningen? När det blir så här olika bedömningar gör det mig bara ännu mer nyfiken på att själv läsa boken 🙂
Vad spännande att höra om recensionen som du nämner, den har jag inte läst. Jag kan inte riktigt komma ihåg att jag tänkte på att den innehåller onödigt krångliga ord, men jag lyssnade ju på den och då kan en uppleva saker lite annorlunda (har varit med om liknande saker när det gäller andra böcker där jag inte riktigt upptäckt en del språkliga saker då jag inte har läst texten utan lyssnat). Håller med om att det är intressant hur olika man kan uppfatta en och samma bok och jag brukar också bli mer nyfiken på att läsa när det blir olika omdömen 😉