Veckorna rullar på och det är söndag igen. Jag läser som vanligt flera böcker och en av dem är Törst av Jo Nesbö, som jag lyssnar på. Smakbiten kommer från kapitel 3. Med reservation för eventuella skrivfel då jag inte har tillgång till texten.
Ikväll skulle han på gå bar. En populär bar full med folk, inte som Jealousy bar. Det var ett brott mot reglerna att röra sig ute bland folk för annat än mat, badet och agendan, men han skulle smyga runt i pirrande anonymitet och ensamhet, eftersom han behövde det. Behövde det för att inte bli galen. Han skrattade lågt. Galen. Psykologen sa att han behövde besöka en psykiater. Och han visste ju vad de menade med det; han behövde någon som kunde skriva ut medicin. Han lyfte ut ett par nyputsade cowboystövlar från skohyllan och tittade ett ögonblick på kvinnan längst in i skåpet. Hon hölls uppe av knoppen på väggen bakom sig och hennes blick stirrade stelt ut mellan kostymerna.
Det är Mari och Flukten fra virkeligheten som håller i trådarna och där kommer förmodligen dagens smakbitar upp senare.
Trevlig söndag!
Jeg ble litt usikker på hvilken Tørst med en gang. Det var et dramatisk forskjellig omslagsbilde enn det er på den norske utgaven 🙂 Ha en riktig fin søndag!
Hoppas få denna när jag fyller år, men det dröjer och sedan blir det väl ändå inte att jag läser den med en gång.
Jag ska börja på serien någon gång. Tack för smakebiten.
Tack för smakbiten. Den här läste jag för några veckor sedan 🙂
Tack för smakbiten. Den var ruskig…
Det är ju inte utan att jag blir nyfiken på om han har en kvinna hängande på en knopp, eller om det är ett fotografi. Tack för smakbiten!
Tack för smakbiten! Har inte läst den boken.
Tack för smakbiten!
tala om lik i garderoben. tack för smakebiten!
Tack för en spännande smakbit. Har inte läst något av författaren.
Tack för smakbiten. Verkar spännande!
Vill gärna påbörja den här serien!
Den är säkert spännande men inget jag känner mig lockad att läsa just nu.
Takk for smakebiten!
Hualigen!
Tack för smakbiten! 🙂
Tack för smakbiten! Den verkar spännande. Såg också att den blivit nominerad till årets bok!