Måndag och dags för Lyrans tematrio. Denna gång är uppmaningen att berätta om tre böcker som innehållet och/eller väcker starka känslor hos dig!
1. I Blybröllop av Sara Paborn har bibliotekarien Irene tröttnat på sin buffliga man och hon bestämmer sig för att göra sig av med honom. Till en början väckte berättelsen fniss och jag hejade lite på Irene och störde mig på mannen. Men det vände och efter ett tag kände jag tilltagande obehag och det blev jobbigt att läsa. Mycket bra bok om hur långt en människa är beredd att gå för att nå sin frihet.
2. I Jag ringer mina bröder av Jonas Hassen Khemiri finns det mycket utsatthet och ångest och den väckte mycket starka känslor hos mig när jag lyssnade på den. Men det finns också en del humor i den.
3. En av de första böcker som jag bloggade om var Ett kort uppehåll på vägen från Auschwitz av Göran Rosenberg och det är en bok som stannat kvar hos mig. Den knockade mig totalt och jag minns att det ibland var jobbigt att lyssna på den. En av de starkaste läsupplevelserna.
Rosenbergs bok är den enda jag läst av böckerna i din trio.
bra trio, tyckte om Blybröllop
har läst alla tre. Rosenbergs bok var väldigt fin
Det är tur att jag hela tiden blir påmind om Blybröllop, den vill jag verkligen läsa 🙂
Tre intressanta titlar, tack för tips!
Har inte läst någon av dessa böcker, men de verkar helt klart intressanta.
Paborn låter intressant – de andra två håller jag helt med om!
Rosenbergs bok var väldigt bra! Blev så berörd av hans pappas lidande efter kriget.
Blybröllop är så bra tycker jag, och väcker många känslor och funderingar.
Göran Rosenbergs bok var verkligen en oerhört stark läsupplevelse.