Enkäter är kul och bra att ta till. Enligt O har så här på Världsbokdagen tagit fram en. Det handlar om hur en är som läsare och här är mina svar:
snabb/långsam – Det beror på olika saker: boken, orken, tiden för att nämna några saker. Ibland långsamt, ibland snabbt.
läser alla ord/ skummar en del
gillar långa beskrivningar/ hoppar över det som inte för historien framåt – beror på boken. För långa beskrivningar kan bli trist och börjar jag hoppa över för mycket så brukar jag avsluta och inte läsa ut.
väljer bok efter författarens språk/tycker att innehållet är viktigare än språket – det händer att jag läser böcker där språket inte får högsta betyg men språket är viktigt
kommer ihåg detaljer/ kommer ihåg i stora drag
undviker tjocka böcker/ läser gärna tegelstenar
tycker om tunna böcker/ tycker att tunna böcker ofta saknar något
idealboken är på mindre än 400 sidor/ idealboken är på mer än 400 sidor. – tycker mer och mer om att läsa tunna böcker. Idealboken är på 250 sidor.
gillar att läsa bokserier/föredrar fristående böcker – läser blandat och såväl serier som fristående.
tjuvkikar på slutet/ läser aldrig slutet förrän boken är just slut – hänt att jag tjuvkikat men då är det för att jag inte tänkt läsa ut boken men velat se hur den slutar.
väljer efter omslag/ skiter fullständigt i ytan – det är roligt med omslag, de kan få mig att plocka upp en bok, men det är inte omslaget som avgör om boken blir läst.
Läser baksidestexter/ undviker baksidetexter – ibland känns det som att en bör undvika det men jag gör det.
väljer boken efter rekommendation/vill helst välja själv
rekommenderar ofta böcker till andra/ rekommenderar sällan böcker
Hör det jag läser i huvudet/hör aldrig det jag läser
Gillar ljudböcker/gillar inte ljudböcker
Föredrar e-böcker/föredrar fysiska böcker – lyssnar på e-ljudböcker men läser inte e-böcker.
vill äga mina böcker/ lånar ofta böcker
läser främst böcker i en genre/ gillar att variera min läsning
Läser ofta om böcker/läser sällan eller aldrig om böcker – det är inte så ofta som jag läser om men har börjat göra det mer och med vissa böcker. Det finns en del böcker som passar bra för omläsning.
gillar att läsa böcker av författare som fått priser/bryr mig inte om litterära priser – det är kul när böcker/författare som en har läst och gillat har fått priser men jag läser inte böcker för att de fått pris.
läser alltid på svenska/ läser på flera språk
är bra på att komma ihåg böcker jag läst/glömmer lätt bort både titlar och författare
skriver upp de böcker jag läser/ skriver inte upp böcker jag läser
räknar hur många böcker jag läser per år/ bryr mig inte om antalet böcker jag läser
läser varje dag/ läser mer sällan – läser och lyssnar i stort sett varje dag men det kan bli dippar ibland
tycker att läsning är avslappnande/ tycker att läsning är ansträngande
jag gillar detaljer ibland
Det kan vara helt ok, beror lite på från bok till bok, lagom är ett bra ord i det s-hanget 😉
Hur hör du det du läser? I mitt huvud är det knäpptyst 😂
Men oj ser att jag hade jag markerat det, det måste jag ändra på,.var trött när jag gjord det igår kväll…..Tack för att du frågade=väckte mig 😴
😃😃