,
Fredagskväll och dags att svara på fem hos Elisamatilda som handlar om läget just nu.
1. Vad har du hunnit med idag?
Jag har jobbat och på vägen hem handlat mat.
2. Vad lyssnar du på?
Teven står på, hör den i bakgrunden.
3. Vad kommer du göra härnäst?
Ta det lugnt efter arbetsveckan.
4. Var befinner du dig någonstans?
Hemma, just nu i köket.
5. Hur är humöret idag?
Jag har varit lite seg hela dagen. Men humöret har varit och är ganska ok. Skönt med helg.
skönt med helg efter en seg dag. hoppas att helgen fortsätter bra även om helgen skulle bli kyligare
Ja det är skönt. Dagen igår var lång och seg och då blev jag seg. helgen är välkommen. Än så länge ganska bra väder men kan ju ändras.
För det flesta känns väl helgen som efterlängtad!
Fredagskram!
Ja för många är det nog så, men det finns de som inte gör det. Ha en skön helg!
Trevlig helg, du verkar behöva lite avkoppling
Tack, ja det är skönt med helg när en jobbat en vecka, och avkoppling ska det bli även om det finns mycket saker att fixa med, men allt behöver inte göras idag….Ha en bra helg!
Även som pensionär kan jag fortfarande gilla fredagar extra mycket. Då kan man se framemot en hel helg, trots att alla dagar ju nu är helgdagar.
Hoppas det blir en trevlig helg med fint väder för dig.
Jag kan tänka mig att det kan bli så även om jag inte är där än. Men låter bra att du gillar fredagarna och verkar se fram helgerna. Tack, hoppas detsamma för dig.
Eftersom vi jobbade på lördagar (som egna företagare får man ofta göra det), så har jag aldrig tyckt fredagar var så märkvärdiga – däremot lördagar. Så idag ska vi fira med att grilla, vi gjorde alltså inte det igår!
KRAM och TREVLIG HELG/Susie
Ja som egenföretagare jobbar man väl nästan jämt? Har vänner som är egenföretagare. Jag jobbar ju på bibliotek och vi jobbar också lördagar men inte varje som många egenföretagare gör. Hoppas det blir en fin grilldag och ha en fin helg!
Det är sannerligen skönt med helg och jag hoppas du haft en bra helg hitintills.
Ja verkligen, tack den har varit bra så här långt! Hoppas detsamma för dig.
Numera är det ingen skillnad på veckodagarna för mig eftersom jag inte längre jobbar men kommer ihåg hur det skönt det var med fredagarna efter en veckas slit.
Ja det är verkligen skönt med helger när en jobbar. Nu jobbar jag en del lördagar så en del helger är annorlunda men då ser jag ännu mer fram mot långlediga och vanliga. 🙂