Första söndagen 2021 och som vanligt kan en dela med sig av en smakbit från boken som läses.
Nyårsdagarna har varit och är sköna, lugna. Så välbehövligt att vara ledig (jobbat mellandagarna). Jag håller som vanligt på med flera böcker, påbörjades förra året. Det känns alltid så långt borta när en skriver eller säger förra året, som en evighet…men riktigt så är det inte.
Nu till dagens smakbit som kommer från en bok som jag lyssnar på, påbörjad 2021. Nattfärjan av Michael Robotham, som är en av mina favoritförfattare inom spänningsgenren. Smakbiten kommer från kapitel 3.
”Mår hon…kommer hon att klara sig?” Det är hans tur att inte svara. Sorgen i hans blick är noga ransonerad för andra kommer att behöva den senare.
Fler smakbitar finns hos Astrid Terese på bloggen Betraktninger som håller i trådarna idag.
ny författare för mig, tack för tips, vi åker färja till äldste sonen
Vad trevligt att ni gör det, läsning rekommenderas!
Inte min genre, men kanske ska jag pröva att istället för att läsa lyssna på en deckare? Jag har inte lyssnat på böcker, det har inte funkat för mig tidigare, men nu har jag kommit en bit i Gentlemen och tycker att jag ändå hänger hyfsat med. Har svårt att hålla koncentrationen, något som inte stör alls när jag läser pappersböcker. Tack för smakbit, god fortsättning
Kul att du lyssnar på Gentlemen, ge inte upp, det kan ta tid, men träning ger färdigheter, tycker en mer om att läsa, kan det bli som ett slags omedvetet ”motstånd”. Så var det för mig när jag började för evigheter sen. Men insåg sen hur praktiskt det är. Och med bra uppläsare är det toppen. Bra att kunna varva mellan att läsa och lyssna, tycker jag.
Känner varken till bok eller författare. Tack för smakbit!
Varsågod!
Jag får nog plocka fram min Robotham snart. Du talar dig verkligen varm för honom 😁
Ja han har blivit ett beroende, klart du måste läsa! 😀
Vilken tänkvärd mening. ”Sorgen i hans blick är noga ransonerad för andra kommer att behöva den senare.” Tack för smakbiten!
Eller hur, den slog an lite extra hos mig.
Författarnamnet känner jag till, och tror det är från din blogg 🙂
Hm, kan nog vara så… 😉
Du har fått mig nyfiken på Michael Robothams böcker. 🙂 Tack för smakbiten och god fortsättning på nya året!
Du får testa Åsa, läsning rekommenderas! 🙂
Jeg har også flere bøker jeg begynte på i 2020, noen for virkelig lenge siden. Så nå går jeg gjennom dem og ser om jeg skal lese dem ferdig eller legge dem vekk for godt. Det er en fin tid til å rydde opp i bokhaugen. Jeg føler meg alltid mer inspirert til det i begynnelsen av et nytt år. 🙂
Godt nytt år og ha en riktig fin søndagskveld!
skönt att höra att det är fler än jag som har böcker påbörjade från förra året, ja det kan vara ett bra läge att bestämma om en vill läsa ut 🙂 tack, detsamma!
Tack för smakbiten! Har fortfarande inte läst något av Robotham men vill.
Du får ta och göra det! 🙂
Ja, den här är bra tycker jag 👍🏻. Ska beställa hem nästa bok efter Shutter snart.
Kul att höra, jag tycker om den så här långt. 😉