
Jag ”snubblade” över den här i en av mina ljudbokstjänster. Första delen i en serie med polishunden Robo och Mattie. Lyssnade på den i december när jag behövde något lite lättsammare.
Handling: When a young girl is found dead in the mountains outside Timber Creek, lifelong resident officer Mattie Cobb and her partner, K-9, police dog Robo, are assigned to the case that has rocked the small Colorado town. With the help of Cole Walker, a local veterinarian and a single father, Mattie and Robo must track down the truth before it claims another victim. But the more Mattie investigates, the more she realizes how many secrets her town holds. And the key may be Coles daughter, who knows more than she’s saying. The murder was just the beginning, and if Mattie isn’t careful, she and Robo could be next. (Från Audible)
Det här visade sig vara en mysig bok. Det är inte någon våldsam deckare utan snarare en lättsam mysteriebok. Polishunden Robo, Mattie, miljöerna. Ja det är några av de saker som gjorde det till en mysig läsning. Jag menar vem kan motstå en bok med hund i storyn? Inte jag i alla fall. 😉
Det var kanske inte det mest originella mysteriet men det gjorde inte så mycket. Ett plus var att jag blev lite överraskad av en sak i upplösningen, vet inte om jag dragit iväg åt ett annat håll eller intresserade mig mer för Robo och Mattie. Oavsett så uppskattade jag det lilla överraskningsmoment.
Ljudboken läses av Nancy Wu, en ny bekantskap. Jag blev i ärlighetens namn inte helt förtjust i uppläsningen. Rösten tenderade att vara lite åt det…barnsliga hållet. Men ibland så var uppläsningen okej, kanske vande jag mig också vid rösten.
Som sagt ingen stor litteratur men småmysig och charmig bok. En trevlig stund i sällskap med Robo och Mattie och det var inte så tokigt. Jag kommer nog lyssna på andra delen i Timber Creek k-9 mysterie serien så småningom.
Betyg 3,5 för boken.
Pingback: Lästa böcker på engelska 2021 så gick utmaningen | Bokdamen - läser och lyssnar
Pingback: Böckerna av Margaret Mizushima | Bokdamen - läser och lyssnar
Pingback: Stalking ground av Margaret Mizushima | Bokdamen - böcker, ljudböcker med mera