Söndagens smakbit: Ewa Morenos fall

Söndag och som vanligt kan en dela med sig av en smakbit från boken som läses. Det är en trevlig aktivitet där en kan ta del av varandras läsning och får boktips.

Imorse började jag på ny ljudbok, var i behov av ett ”säkert” kort som det oftast är med Håkan Nessers böcker. Ewa Morenos fall av Håkan Nesser är den åttonde delen i serien med van Veeteren. Den har börjat lovande. Smakbiten är från kapitel ett.

-Du är tillbaka. -Ja. -Har du haft det bra? -Schysst. Det blev tyst ett ögonblick. Han höll henne hårt med händerna om hennes överarmar. -Det var en sak, sa hon sedan. -Jaha? Han lättade lite på greppet. -Jag har ändrat mig. -Ändrat dig? -Ja. -Vad fan menar du? sa han. Förklara. Hon förklarade. Hade svårt att hitta de rätta orden men så småningom verkade han förstå vad hon menade. Han svarade inte först, och hon kunde inte se hans ansikte riktigt tydligt i mörkret. Han hade släppt henne helt och hållet nu. Det gick en halv minut, kanske en hel, medan de bara stod där. Stod och andades i takt med havet och vågorna kändes det som, och det var något som var en aning obehagligt med det. -Vi tar en promenad, sa han sedan och la armen om hennes axlar, och pratar lite, jag har en idé.

Astrid Terese på bloggen Betraktninger brukar vanligen hålla i trådarna. Dagens inlägg kommer kanske upp senare.

Annons

12 reaktioner på ”Söndagens smakbit: Ewa Morenos fall

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.